Praėjus beveik keturiems kruvino ir klaikaus karo mėnesiams okupantų Užsienio reikalų ministras paskelbė: „Mes neįsiveržėme į Ukrainą. Mes paskelbėme „specialią karinę operaciją“ kai mums nebeliko jokio būdo paaiškinti Vakarams, kad jie užsiima nusikalstama veikla, įtraukdami Ukrainą į NATO.“

Tai tiksli citata. Ji pribloškia cinizmu. Tokia reakcija nesiskiria nuo pareiškimo: „Nežudžiau to žmogaus, tik surengiau specialią gyvybės atėmimo operaciją, nes negalėjau išaiškinti kaimynams, kad jis man nepatinka ir todėl jie galėtų jam patys užtvoti.“

Tikiuosi, kad bent Jūs nemanote, kad su tokiais žmonėmis galima siekti dialogo? Kartais kalbėtis reikia ir su niekšais, bet nemanau, kad prasminga tikėtis su jais racionaliai tartis.

Tiesa, svarbu pabrėžti vieną dalyką. Medicininių terminų, ypatingai susijusių su psichine sveikata, naudojimas politiniame diskurse. Pats „pagaunu save“, kad vis norisi niekšams „nustatyti“ kokią nors medicininę diagnozę. Tačiau šioje vietoje turime prisiminti, kad mūsų įrašai turi didesnį poveikį jų skaitytojams nei tiems, apie kuriuos rašome. Todėl teisėtas pyktis neturėtų užgožti fakto, kad turime vengti stigmatizuoti psichikos sutrikimus. Nuo neurozių ar psichozių kenčiantys žmonės dėl to tikrai nėra niekšai.

Galbūt kartais galima pasitelkti analogijas su priklausomybių ligomis ar su įvairiomis psichozėmis, tačiau nepamirškime, kad tai analogijos, o ne diagnozės. Kiekviena analogija yra ribota.

Noriu labai rimtai atkreipti dėmesį į mokslininkų nustatytus faktus, kad nėra koreliacijos tarp psichinių sutrikimų ir nusikalstamo elgesio. Niekšas – tai jau moralinė kategorija, kuri pirmiausia susijusi su vertinimu, išreiškia to, kas vertina, vertybes.

Puikiai suprantu ir tai, kad yra ligų, kurios gali trukdyti atsakingas pareigas užimantiems žmonėms atsakingai jas atlikti. Todėl tai atrodo natūralu, kai diskutuojama apie Putino sveikatą ir jo būklės padarinius politikai. Tačiau tai derėtų daryti labai subtiliai, nes lengvai galime pereiti prie ciniškos žmogaus išvaizdos kritikos ar net patyčių.

Baigiu: dialogas su niekšais beveik visada beprasmiškas. Ne mažiau svarbu tais atvejais, kai turime reikalų su niekšais ir cinikais, patiems netapti į juos panašiais.